تاریخ : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 19 June , 2024
0

افتخارآفرینی رئیسی با پروژه‌های روحانی!

  • کد خبر : 1194
  • 12 آبان 1402 - 22:04
افتخارآفرینی رئیسی با پروژه‌های روحانی!
چرا رئیسی و رسانه‌های حامی و همسو همه واقعیت در خصوص طرح‌هایی که در کردستان افتتاح شده است را به مردم نمی‌گویند؟!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناظر، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان برای افتتاح چند پروژه مهم و کلیدی به استان کردستان سفرکرده است، هرچند مسئولین محلی و کشوری در مصاحبه‌های خود هیچ اشاره‌ای به دولت قبل نکردند و تلاش کردند تا همه اعتبار این پروژه‌ها متوجه دولت فعلی گردد، اما واقعیت این است که اغلب این طرح‌ها یا در دولت قبل تا آستانه افتتاح پیشرفت کردند و یا آنکه بخش عمده‌ای از آن‌ها در دولت تدبیر و امید تکمیل شده بود. برخی از این طرح‌ها در دولت قبل افتتاح و در این سفر مجدداً افتتاح گردید!

افتخارآفرینی رئیسی با پروژه‌های روحانی!

رئیسی دیروز در مراسم افتتاح راه‌آهن سنندج گفت: “مردم کردستان برای به ثمر نشستن راه‌آهن ۱۷ سال انتظار کشیدند و خدا را شاکر هستیم که به دولت این افتخار را عنایت فرمود که این خدمت را انجام دهیم”. اما چرا رئیسی و رسانه‌های حامی و همسو همه واقعیت در خصوص طرح‌هایی که در کردستان افتتاح شده است را به مردم نگفته و نمی‌گویند؟!

فرودگاهی افتتاح شده در دولت تدبیر مجدداً افتتاح شد

یکی از طرح‌های افتتاح شده توسط رئیس‌جمهور فرودگاه سقز بود، این فرودگاه به مساحت ۲۲۰ هکتار، دارای باند پرواز به طول ۲ هزار و ۹۳۰ متر، تاکسی وی به طول ۴۵۰ متر، اپرون به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ مترمربع، مسیر دسترسی به فرودگاه به طول ۴۵۰ متر است. همچنین ساختمان ترمینال فرودگاه به مساحت ۲ هزار و ۲۹۸ مترمربع، شامل سالن انتظار و ترانزیت است، ساختمان جانبی هم به مساحت ۳۳۰ مترمربع احداث شده است. مطالعات ساخت این فرودگاه از سال ۱۳۷۵ آغاز و عملیات ساخت آن در سال ۱۳۸۴ شروع گردید.

در نهایت فاز نخست آن در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ مصادف با روز عید قربان و با حضور مسئولان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور و استاندار کردستان در دولت دوازدهم شروع به فعالیت کرد و همزمان اولین پرواز آزمایشی فلایت چک شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری نیز در این فرودگاه به زمین نشست. به گفته نماینده سقز و بانه مواردی مانند تکمیل دیوار پیرامونی، ساختمان نگهبانی و تکمیل ترمینال و استخدام بخشی از پرسنل محقق نشده بود. این فرودگاه که در دولت قبل ساخته شد با یک پرواز نمایشی توسط سید ابراهیم رئیسی افتتاح شد.

سد رمشت – امیرآباد با ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی تحویل دولت سیزدهم شد

یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده در سفر رئیس‌جمهور سد رمشت – امیرآباد کامیاران بود، تاج سد امیرآباد – رمشت به ارتفاع ۳۰ متر و از جنس همگن است که پس از آبگیری حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب را پشت خود ذخیره می‌کند.

این سد بعد از ۲ سد گاوشان و زیویه سومین سد احداثی در شهرستان کامیاران است که پس از آبگیری به حدود یک هزار و ۱۵۰ هکتار از اراضی پایاب خود را تحت پوشش قرار می‌دهد. سد مذکور با حضور وزیر کشور دولت سیزدهم افتتاح شد.

بنا به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در دی‌ماه ۱۳۹۹ سد مذکور در آن تاریخ ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. وی در این باره، اظهار کرد: کار شبکه تمام شده و با بهره‌برداری از سد رمشت ۵۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین‌دست این سد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

گفتنی است در آن تاریخ در اثر تحولات بین‌المللی فروش نفت به‌شدت کاهش یافت و در اثر کاهش بودجه عمرانی کار تکمیل برخی پروژه‌ها با تأخیر مواجه شد.

دولت سیزدهم ۷ کیلومتر از راه‌آهن همدان – کردستان را با دو سال تأخیر و ۱۹۰۰ میلیارد تومان اضافه‌پرداخت، افتتاح کرد

یکی دیگر از پروژه‌های بزرگ افتتاح شده در سفر ریاست‌جمهوری، طرح راه‌آهن همدان – کردستان بود. حسام‌الدین آشنا مشاور اسبق رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید دراین‌رابطه در صفحه توییتر خودنوشت: عملیات اجرایی راه‌آهن همدان – سنندج به طول ۱۵۱ ک. م از سال ۹۶ آغاز و تا مهرماه سال ۱۴۰۰ نیز ۱۴۴ ک. م آن تحویل شد. دولت جدید موظف بود ۷ ک. م باقیمانده را تا پایان آذر ۱۴۰۰ تکمیل و بهره‌برداری از کل پروژه را تا پایان سال آغاز کند. از ۲ سال تأخیر و ۱۹۰۰ میلیارد تومان اضافه‌پرداخت، گلایه‌ای نیست.

سد چراغ ویس پس از ۲ سال بالاخره افتتاح شد

هرچند بسیاری خبرگزاری‌های حامی دولت نوشتند: «افتتاح سد چراغ ویس در دولت رئیسی»، اما همان گونه که حسن روحانی رئیس‌جمهور دولت دوازدهم در واپسین روز‌های دولت قبل اعلام کرد «سد چراغ ویس به‌زودی افتتاح می‌شود» عملیات این سد در مراحل انتهای قرار داشت و مقرر بود در ماه‌های ابتدایی دولت سیزدهم افتتاح گردد که پس از ۲ سال بالاخره افتتاح شد. سد چراغ ویس با هسته رسی در فاصله ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان سقز واقع شده است.

شهرک صنعتی سنندج ۴ دو بار یکی سال ۹۹ و دیگری سال ۱۴۰۲ افتتاح شد

شهرک صنعتی سنندج ۴ از جمله دیگر طرح‌های در نظر گرفته شده برای افتتاح در این سفر است. این شهرک در ۲ فاز تعریف شده است که مساحت فاز نخست آن ۷۵ هکتار و فاز دوم هم ۱۳۰ هکتار است. این شهرک صنعتی در سال ۱۳۹۹ افتتاح شد، خبرگزاری تسنیم در آن تاریخ به نقل از احمد خسروی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان کردستان نوشته بود: افتتاح شهرک صنعتی شماره ۴ سنندج از آرزو‌های دیرینه مردم استان بوده و اکنون به جمع مراکز و بنگاه‌های اقتصادی مرکز استان می‌پیوندد.

سد مخزنی سیاه زاخ با ۸۰ درصد پیشرفت  تحویل دولت سیزدهم شد که برای اتمام تنها به ۹۷ میلیارد تومان نیاز داشت

اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان از سد سیاه زاخ نیز به‌عنوان یکی دیگر از پروژه‌های مهمی یادکرد که در این سفر افتتاح و آماده بهره‌برداری می‌شود. سد مخزنی سیازاخ در استان کردستان و در ۷ کیلومتری جنوب دیواندره و ۹۵ کیلومتری شمال شهر سنندج بر روی رودخانه قزل‌اوزن واقع شده است. سد سیاه زاغ از نوع خاکی سنگ‌ریزه‌ای با هسته رسی و ارتفاع آن از بستر ۷۴ متر است. گنجایش این سد ۲۶۰ میلیون مترمکعب است. مدیر منابع آب دیواندره در سال ۱۳۹۹ گفته بود: سد سیازاخ هم‌اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و برای تکمیل آن تنها به ۹۷ میلیارد تومان نیاز است. باتوجه‌به احتمال آبگیری کامل سد سیازاخ تا حجم ۲۳۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۹، جاده ارتباطی روستا‌های گله سور و شیخ حیدر به زیر آب خواهند رفت و سایت جدید باید هر چه سریع‌تر دراسرع‌وقت به بهره‌برداری برسد.

۵۸۰۰ واحد مسکونی بدون ارائه جزئیات افتتاح شد

برخی دیگر از طرح‌های آب‌رسانی نیز تا حد زیادی در دولت قبل پیشرفت کرده بود، در این سفر همچنین به افتتاح ۵۸۰۰ واحد مسکونی اشاره شده که جزئیات و چندوچون آن چندان مشخص نیست.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=1194

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار