تاریخ : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ Tuesday, 18 June , 2024
0
در مراسم میلاد نامداران استان گیلان برای نخستین‌بار در شهر اولین‌ها؛

۱۷ هنرمند نشان‌دار درجه یک هنری استان گیلان تجلیل شدند

  • کد خبر : 387
  • 26 تیر 1402 - 23:12
۱۷ هنرمند نشان‌دار درجه یک هنری استان گیلان تجلیل شدند
طرح میلاد و گرامیداشت جمعی از اهالی فرهنگ و هنر «میلاد نامداران» استان گیلان باهدف نکوداشت هنرمندان ذیل سفر هفت بحر هنر با محوریت و مقصد استان گیلان با حضور سید مجید پوراحدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و جمعی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان برگزار شد

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناظر، طرح میلاد و گرامیداشت جمعی از اهالی فرهنگ و هنر «میلاد نامداران» استان گیلان باهدف نکوداشت هنرمندان ذیل سفر هفت بحر هنر با محوریت و مقصد استان گیلان با حضور سید مجید پوراحدی مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و جمعی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان برگزار شد. این مراسم باشکوه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان دیروز یکشنبه ۲۵ تیرماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۷ در تالار مرکزی رشت برگزار شد.

نسل جوان نیازمند الگوهای فرهنگی است

رضا ثقتی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این مراسم اظهار داشت: نسل جوان نیازمند الگوهای فرهنگی است و چه الگویی بهتر از پیشکسوتانی که عمری کار فرهنگی و هنری فاخر انجام داده‌اند .

ثقتی یادآور شد: اعتقاد و باورمان این است که هر چقدر سر تعظیم و زانوی ادب در آستان ارج‌نهادن به پیشکسوتان و بزرگان خود داشته باشیم خداوند بیشتر از وجود آنان به ما برکت خواهد داد.

مفاخر فرهنگ و هنر گیلان گنجینه‌های تمام‌نشدنی حوزه فرهنگ و هنر هستند

وی مفاخر فرهنگ و هنر گیلان را چهره‌هایی برجسته و بی‌بدیل دانست که گنجینه‌های تمام‌نشدنی حوزه فرهنگ و هنر هستند و تصریح کرد: امروز، چهره‌های برجسته و مفاخر استان را در کنار هم می‌بینیم و به این اجتماع عظیم و پربرکت می‌بالیم. اعتقاد داریم هر چقدر در راه تکریم، تعظیم و تجلیل از هنرمندان و فرهیختگان و پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر قدم برداریم، خداوند به کارها و فعالیت‌های ما برکت خواهد داد .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به تقدیر ۱۷ هنرمند نشان‌دار درجه یک هنری استان در این مراسم و اینکه امروز در تاریخ فرهنگی رشت ثبت خواهد شد، افزود: گیلان در بخش نشان‌داران درجه یک‌فرهنگی هنری، در کشور رتبه اول را دارد و بیشترین تعداد هنرمندان نشان‌دار درجه یک هنری اهل این استان هستند .

” میلاد نامداران ” برای نخستین‌بار در کشور، در استان گیلان برگزارشد

ثقتی یادآور شد: آیین تجلیل از مفاخر فرهنگ و هنر با عنوان ” میلاد نامداران ” برای نخستین‌بار در کشور، در استان گیلان برگزار شده است .

وی گیلان را استانی سرشار از چهره‌های ناب و تکرارناشدنی توصیف کرد و افزود: وظیفه ما متولیان فرهنگی است که سراسر عمرمان را در خدمت این بزرگان باشیم.

استان گیلان مهد فرهنگ و هنر در تاریخ و دوران معاصر است

 در ادامه این مراسم، مشاور وزیر و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به ظرفیت بالای فرهنگی و هنری استان گیلان و وجود جمع کثیری از نامداران و هنرمندان شاخص در این جغرافیای کشور، استان گیلان را مهد فرهنگ و هنر در تاریخ و دوران معاصر توصیف کرد و افزود: بیشتر علاقه‌مند به استفاده از محتوای برنامه بودیم؛ چراکه تلاش ما همواره بر عمل است.

گیلان بسیاری از بزرگان فرهنگ و هنر کشور را در خود پرورش داده است

رئیس هیئت‌مدیره صندوق اعتباری هنر هدف از برگزاری این آئین باشکوه را تجلیل از نامداران، فرهیختگان و پیشکسوتان استان گیلان که تعدادشان نیز نسبت به استان‌های دیگر بیشتر است عنوان کرد و گفت: یکی از علل گیلان برای اجرای نخستین برنامه تکریم از هنرمندان به دلیل کثرت هنرمندان این خطه بوده زیرا گیلان بسیاری از بزرگان فرهنگ و هنر کشور را در خود پرورش داده است.

باهدف و نهادینه‌کردن عدالت فرهنگی تلاش کردیم این‌گونه مراسم‌ها با محوریت استان‌ها برگزار شود

پوراحمدی یکی دیگر از اهداف آیین تکریم از هنرمندان استانی را انتقال برگزاری این‌گونه مراسم‌ها از تهران به استان‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: این رویدادها بعضاً در پایتخت برگزار می‌شود؛ اما باهدف و نهادینه‌کردن عدالت فرهنگی تلاش کردیم این‌گونه مراسم‌ها با محوریت استان‌ها برگزار شود.

وی در ادامه افزود: صندوق اعتباری هنر علاوه بر رویکرد حمایتی و معیشتی، به سمت فعالیت‌های معنوی و انگیزشی حرکت می‌کند تا هنرمندان، هنرجویان و هنردوستان گرد هم جمع شوند و موضوع فقط فرهنگ و هنر باشد.

صندوق اعتباری هنر ۱۰۰ هزار عضو را تحت پوشش دارد

پوراحمدی در ادامه از صندوق اعتباری هنر به‌عنوان بزرگترین نهاد حمایتی از هنرمندان کشور که ۱۰۰ هزار عضو را تحت پوشش خود دارد نام برد و یادآور شد: از این تعداد ۵۴ هزار نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی، ۴۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی، سه هزار نفر مستمری‌بگیر و ۶۰۰ نفر نیز تحت پوشش طرح تکریم قرار دارند.

وی اضافه کرد: صندوق هنر سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه برای کمک به بیمه تأمین اجتماعی هنرمندان پرداخت می‌کند.

سال گذشته بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به افراد تحت پوشش این صندوق حمایتی پرداخت شد

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه یکی از فعالیت‌های مستمر این صندوق را پرداخت تسهیلات کم‌بهره عنوان کرد و افزود: سال گذشته بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به افراد تحت پوشش این صندوق حمایتی پرداخت شد؛ اما امسال با رویکرد توزیع بهتر منابع، پرداخت تسهیلات در اختیار خود استان‌ها قرار گرفت.

۳ ونیم میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره به هنرمندان گیلان پرداخت شد‌

پوراحمدی درعین‌حال با اشاره به برخی اقدامات شاخص صورت‌گرفته از سوی این صندوق، گفت: بیش از ۷ و نیم میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره تنها به استان گیلان تخصیص داده شد که از این میزان سال ۱۴۰۱ چهار میلیارد تومان و از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۳ ونیم میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره به هنرمندان گیلان پرداخت شد‌.

به گفته وی ۲ ونیم میلیارد تومان اعتبار نیز در اختیار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان قرار داده شده است.

یک هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی قرار دارند

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به دیگر اقدامات صورت‌گرفته در استان گیلان، افزود: حدود سه هزار نفر تحت پوشش صندوق اعتباری هنر هستند که از این تعداد ۲ هزار نفر تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی، یک هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش بیمه درمان تکمیلی، ۵۴ نفر مستمری‌بگیر و ۱۲ نفر نیز در طرح تکریم قرار دارند.

پرداخت مقرری طرح تکریم ۷۰ درصد و مقرری مستمری‌بگیران ۲ ونیم برابر افزایش یافت

پوراحمدی همچنین در ادامه سخنان خود از رشد ۷۰ درصدی پرداخت مقرری طرح تکریم و افزایش دو ونیم برابری مقرری مستمری‌بگیران نیز خبر داد و گفت: مبالغ افزوده شده از تیرماه جاری اعمال شده است.

رئیس هیئت‌مدیره صندوق اعتباری هنر با اشاره به تلاش و عزم صندوق اعتباری هنر برای برگزاری این‌گونه گردهمایی‌ها باهدف دعوت از چهره‌های برجسته کشور و هنرمندان فعال استانی، تأکید کرد: استقبال چشمگیر و همراهی شما مردم فهیم و بابصیرت هنردوست استان گیلان برای ما انگیزه مضاعف برای ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های مشابه در دیگر استان‌ها را ایجاد کرد.

انسان، خلاق و آفریننده است و فرهنگ و تمدن بنا و زیبایی‌اش از هنر است

استاد علی نصیریان در این مراسم ابتدا آواز محزونی سر داد و افزود: هر گاه دلم می‌گیرد آوازی سر می‌دهم و اکنون دلم از این زمانه گرفته است…

وی با بیان اینکه هنرمند چون شمعی فروزان می‌سوزد و فکرها و انرژی‌ها در او فرومی‌رود، گفت: اما هنرمند بر پای خود استوار است و هرگز پشتوانه‌های فردی نمی‌خواهد.

نصیریان با بیان اینکه گرچه برایم سخت بود؛ اما برای اینکه قدردان شما مردم هستم ، آنگاه که فهمیدم تجلیل از هنرمندان این خطه است با اشتیاق به این مراسم آمدم.

وی خاطرنشان کرد: انسان خلاق و آفریننده است و فرهنگ و تمدن بنا و زیبایی‌اش از هنر است.

هنر، هویت و شناسنامه کشورها است

وی با تأکید بر اینکه هنر، هویت و شناسنامه کشورها است، تصریح کرد: دنیا، ایران و هنر ایرانی را می‌شناسد.

نصیریان اذعان کرد: هنرها نشان‌دهنده تمدن آن سرزمین هستند و گیلان از گذشته تا کنون باهنر و هنرمندانش ثابت کرده که یک‌خطه روشنفکر خیز است.

انسان‌های بزرگ و دست‌نیافتنی در این خطه رشد یافته‌اند

این هنرمند سینما، تئاتر و تلویزیون گفت: انسان‌های بزرگ و دست‌نیافتنی در این خطه رشدیافته‌اند و تجلیل از این انسان‌های شریف، آموختن درس به نسل‌های جوان است که یاد بگیرند زحماتی که بزرگان کشیده‌اند ارزشمند و قابل‌احترام است.

قدرشناسی اصلی را خود مردم از هنرمندان خواهند داشت

نصیریان گفت: البته قدرشناسی اصلی را خود مردم از هنرمندان خواهند داشت؛ اما در کنارش نهادهای فرهنگی می‌بایست وظیفه خود دانسته و تجلیل از کسانی که به مملکت هویت داده‌اند را در برنامه‌های خود داشته باشند.

وی در ادامه یاد «هوشنگ ابتهاج» شاعر و «اکبر رادی» نمایشنامه‌نویس را گرامی داشت.

اجرای موسیقی سنتی و صحبت‌های شیرین و طنزآمیز «اکسیر» بریدن کیک هم‌پایان بخش مراسمی بود که قدرشناسی از تاریخچه فرهنگ و هنر گیلان را یادمان داد. در ادامه این مراسم با حضور سید مجید پوراحمدی مشاور وزیر فرهنگ، علی نصیریان، داریوش مودبیان، ثقفی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان و همچنین کیا عاشوری فرماندار رشت از هنرمند دارای درجه هنری استان گیلان حاضر در مراسم به شرح زیر تجلیل شد:

گفتنی است، در این مراسم از حسین محجوبی اصل (هنرهای تجسمی)- محمدحسین مهدوی مؤیدی (مؤلف و شاعر)- انوش نصرالله‌زاده ماسوله (سینما و تئاتر)-حمید مظفری (سینما و تئاتر)-سید غلامرضا میر معنوی (هنرهای نمایشی)-احمدعلی دهقانی (نمایش‌های آئینی و تعزیه)-اکبر اکسیر (مؤلف و شاعر)-اکبر ساعتچی (هنرهای تجسمی)-محمد کوچک پور کپور چالی (هنرهای تجسمی)- پروانه معصومی (سینما و تئاتر)-تیمور گورگین (مؤلف و شاعر)- ذبیح اله لولویی مهر (هنرهای تجسمی)-مجید مهرگان (هنرهای تجسمی)- اردشیر مجرد تاکستانی (هنرهای تجسمی)- سوسن مقصودلو (هنرهای تجسمی)- زهرا / فریده دریا مج (سینما و تئاتر) و ساسان گل و بستان فر (هنرهای تجسمی) به‌عنوان مفاخر نامداران گیلانی تجلیل شد.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=387

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار