تاریخ : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024
1
مدیر شورای سیاست‌گذاری ائمه جماعات استان گیلان:

نمی‌توانیم به ائمه جمعه دیکته کنیم که چه صحبت‌هایی را انجام دهند

  • کد خبر : 443
  • 05 مرداد 1402 - 18:40
نمی‌توانیم به ائمه جمعه دیکته کنیم که چه صحبت‌هایی را انجام دهند
حضور جوانان در نماز جمعه کمرنگ است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناظر، نمازجمعه آئینی عبادی و سیاسی و یکی از مهمترین ارکان در این نظام است که می‌تواند امروز باتوجه‌به جنگ رسانه‌ای چراغی برای هدایت مردم و مسئولان در حوزه‌های مختلف باشد.

نمازجمعه مصادره به نفع یک شخص یا گروه خاص سیاسی نیست و باید فراجناحی عمل کند

این نهاد اثرگذار می‌تواند تحلیل‌ها و برداشت‌هایی که از روند اداره کشور وجود دارد را در اختیار مسئولان ذی‌ربط قرار دهد. این انتظار وجود دارد که نمازجمعه باید باعث همدلی و هم‌زبانی در کشور شده و مصادره به نفع یک شخص یا گروه خاص سیاسی نباشد و فراجناحی عمل کند.

جامعه ظرفیت ابتلا به حواشی را ندارد!

اما این اعتقاد وجود دارد که دیگر خطبه‌های نمازجمعه، محل ارجاع و اقناع افکار عمومی و موتور محرکه فکر و عمل سیاسی و اجتماعی در هفته پیش‌رو نیست؛ بلکه در برخی موارد هم حواشی ایجاد می‌کند درصورتی‌که «جامعه ظرفیت ابتلا به حواشی را ندارد!»

خطیب منطق نو ندارد و یا از صاحبان منطق نو استفاده نمی‌کند

رهبر انقلاب هم پیش از این از مسئولان خواستند با «منطق نو» با مردم حرف بزنند. منطق نو، نوشدن در فکر و ذهن را می‌طلبد. اما در برخی موارد در نمازجمعه دیده می‌شود که خطیب منطق نو ندارد و یا از صاحبان منطق نو استفاده نمی‌کند و نتیجه این برخورد در آیین عبادی سیاسی نمازجمعه، دوگانه‌سازی است که قطعاً دودش به چشم نظام، مردم، امت و ملت می‌رود.

آیین عبادی و سیاسی

ائمه جمعه باید صدای گویای مطالبات مردم بوده و به مسئولان متولی گوشزد کنند

به طور مثال در بحث اصلاح اقتصادی کشور از یک سو قطعاً ائمه جمعه می‌توانند در راستای جراحی اقتصادی دولت سیزدهم کمک کنند تا به‌خوبی این قانون اجرایی شده تا هدفمندسازی یارانه‌ها به هدف موردنظر برسد؛ اما از سوی دیگر وقتی در نحوه اجرا اختلالات و اشکالاتی به وجود آمد و معیشت مردم و اقتصاد کشور با مشکلات عدیده روبرو شد، ائمه جمعه به دلیل اینکه اولین نقطه‌ای است که مردم رجوع می‌کنند باید صدای گویای مطالبات مردم بوده و به مسئولان متولی گوشزد کنند؛ اما متأسفانه به نظر می‌رسد که کمتر به این مطالبه بحق مردم در نمازجمعه در دولت سید ابراهیم رئیسی پرداخته می‌شود.

قصد نگارنده از طرح این مطالب، اشاره به نشست خبری حجت‌الاسلام ولی عادلی مدیر شورای سیاست‌گذاری ائمه جماعات استان گیلان است که به مناسبت سالروز تشکیل نمازجمعه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار شد.

درگذشته تریبون‌های نمازجمعه بیشتر نقش امنیت‌آفرین داشت و منجر به ایجاد آرامش می‌شد

در استان گیلان این اعتقاد وجود دارد که درگذشته تریبون‌های نمازجمعه بیشتر نقش امنیت‌آفرین داشت و منجر به ایجاد آرامش می‌شد؛ اما امروز برخی از خطبا در خطبه‌هایشان برخوردهایی دارند که از آنها مقداری رویکرد سلب آرامش در جامعه احساس می‌شود و از تعابیری استفاده می‌کنند که جالب نیست.

امروز دارو به‌صورت پلکانی گران می‌شود. مایحتاج مردم افزایش قیمت شدید پیدا می‌کند و…  مردم در فقر هستند و ندارند.

خطبای جمعه چرا درباره فقر مردم، فریاد نمی‌کشند؟

این پرسش وجود دارد که چرا خطبای نمازجمعه در این موارد سکوت می‌کنند؟ افکار عمومی می‌دانند ریشه غالب مشکلات جامعه ما در ناامنی اقتصادی است، اما برخی خطبای نمازجمعه در این مورد نهی‌ازمنکر نمی‌کنند! خطبای جمعه چرا درباره فقر مردم، فریاد نمی‌کشند؟

مردم انتظار دارند کم کاری ها در نمازجمعه مطرح شود

به نظر می‌رسد امروز اعتماد کمرنگ شده است چون مردم از مسئولان صداقتی درباره وعده‌هایی که برای حل مشکلات دادند، ندیده‌اند و انتظار دارند این کم‌کاری‌ها در تریبون‌های نمازجمعه مطرح شود.

انتقادات از کیفیت و کمیت نماز جمعه از سر دلسوزی است

عادلی در این نشست خبری با تقدیر از ریزبینی رسانه‌ها و تأکید بر اینکه اگر انتقادی در خصوص کیفیت و کمیت نمازجمعه در استان گیلان طرح می شود از سر دلسوزی است، گفت: به دنبال رفع نقص‌ها هستیم و دست نیاز معنوی به سمت اصحاب رسانه دراز می‌کنیم تا برای بهترشدن فرهنگ جامعه و استانمان یاریگرمان باشند تا با اهل‌قلم و اهل فکر که همواره دغدغه‌های مردم را منتقل می‌کنند به‌سوی بهترشدن گام برداریم.

چرا جوانان نمازجمعه گریز شدند؟

وی در پاسخ به این سؤال که چرا جوانان نمازجمعه گریز شدند؟ گفت: نمی‌توان واقعیت‌ها را کتمان کرد. حضور اقشار مختلف مردم در نمازجمعه رشت قابل‌تحسین است؛ اما حضور جوانان کمرنگ است و به همین دلیل برنامه‌های مختلفی در پیش داریم تا زمینه حضور گسترده نوجوانان، جوانان، نخبگان، فرهیختگان و حتی کودکان در نمازهای جمعه فراهم کنیم.

برای حضور پررنگ جوانان و نوجوانان و حتی کودکان در صفوف نمازجمعه برنامه‌ داریم

مدیر شورای سیاست‌گذاری ائمه جماعات استان گیلان افزود: به طور حتم در ارتقای کمی و کیفی نمازهای جمعه در شهرهای مختلف گیلان تلاش می‌کنیم و از نیروهای بومی و جوان به‌عنوان ائمه جمعه در اقصی‌نقاط این استان بهره خواهیم برد و برای حضور پررنگ جوانان و نوجوانان و حتی کودکان در صفوف نمازجمعه هم برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

در مورد آثار مثبت نماز نمی‌توان صدر در صد پاسخ داد

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در زمینه آثار مثبت ملموس نمازجمعه در زندگی مردم یادآور شد: در خصوص نتایج مثبت نمازجمعه در زندگی مردم و این کار فرهنگی نمی‌توان صدر در صد پاسخ داد.

به هیچ وجه به خطیب نماز جمعه تذکر داده نمی شود

وی در پاسخ این سؤال که اگر خطیبی در استان نکته‌ای در نمازجمعه عنوان کند که موجب تشویش اذهان عمومی شود، شورای سیاست‌گذاری ائمه جماعات چه برخوردی خواهد داشت؟ گفت: امامان جمعه مستقل هستند و ما نمی‌توانیم به آنان دیکته کنیم که چه صحبت‌هایی را انجام دهند و باتوجه‌به اینکه ائمه جمعه مطالبات مردمی را بازگو می‌کنند به‌هیچ‌وجه به آنان تذکر داده نمی‌شود؛ اما همفکری و تعامل با ائمه جمعه وجود داد.

مجتمع فرهنگی آدینه رشت در دهه فجر امسال به خریداران تحویل داده شود

عادلی در ادامه در خصوص تعیین و تکلیف مجتمع آدینه گفت: تلاش می‌شود مجتمع فرهنگی آدینه رشت در دهه فجر امسال به خریداران تحویل داده شود.

نماز جمعه عاشورایی در میادین اصلی شهرها برگزار می شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود به‌ویژه برنامه‌های ۵ مرداد، سالروز تأسیس و برپایی نمازجمعه اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی است که با محوریت ائمه جمعه و مسئولین ستادهای نمازجمعه برپا می‌شود.

وی یادآور شد: شعار امسال سالروز برپایی نمازجمعه «نمازجمعه عاشورایی» ذیل شعار همیشه انقلابی همیشه مردمی است.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گیلان با اشاره به اهداف این برنامه‌ها بیان کرد: جریان‌سازی پیرامون ارتقای هویت نمازجمعه، تبیین اهداف و کارکردهای بصیرتی نمازجمعه در ارتباط با عاشورا و ارتقا ظرفیت هدایتگری نمازهای جمعه از اهداف تعیین شده است.

عادلی افزود: باتوجه‌به اینکه روز عاشورا با روز جمعه و برپایی نمازجمعه تقارن یافته، شعار امسال «نمازجمعه عاشورایی» است و به همین دلیل برای نخستین‌بار در گیلان نمازجمعه به همراه نماز ظهر عاشورا ۶ مردادماه در میدان اصلی شهر به امامت آیت‌الله فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان برپا خواهد شد.

از مبلغین، مداحان و هیئت‌های مذهبی، پیر غلامان و عوامل اجرایی تقدیر خواهد شد

وی اعلام کرد: مرحله دوم این برنامه‌ها در ۱۳ مرداد برگزار می‌شود و در این مراسم از مبلغین، مداحان و هیئت‌های مذهبی، پیر غلامان و عوامل اجرایی که در طی سال همراه ما بودند تقدیر خواهد شد.

این تقارن فرصتی استثنایی و طلایی است

وی ادامه داد: این تقارن فرصت استثنایی و طلایی است تا یک کار منحصربه‌فرد و ویژه انجام شود که در این راستا نقش اطلاع‌رسانی رسانه‌ها نیز بسیار مهم است و امیدواریم مراسم معنوی باشکوهی با حضور گسترده مردم رقم زده شود.

وی عنوان کرد: برپایی نمازجمعه و ظهر عاشورا در میادین اصلی مراکز تمامی شهرها با میزبانی از هیئت‌های حسینی برگزار می‌شود و این یک برنامه ملی است.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=443

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار