تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
0
مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت:

روش‌های خصمانه توقیف و محدودیت‌سازی مطبوعات عاقبت ندارد

  • کد خبر : 788
  • 18 شهریور 1402 - 22:26
روش‌های خصمانه توقیف و محدودیت‌سازی مطبوعات عاقبت ندارد
کجای اخبار امیدوارکننده است؟ وقتی آمارها را نقد می‌کنیم هم می‌گویند که شما آمارسازی کردید! چرا مردم به این روز گرفتار شدند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناظر، محمدرضا سعدی مدیرمسئول روزنامه «جهان صنعت»  توقیف سایت انتخاب بدون تشکیل دادگاه و به واسطه هیات نظارت بر مطبوعات را غیرقانونی دانست و گفت: دولت باید ظرفیت نقدپذیری خود را بالا ببرد و به روش‌های خصمانه توقیف و محدودیت‌سازی روی نیاورد. این روش‌ها عاقبت ندارد. ما در دوره‌ی قبل اینگونه برخوردها را تجربه کردیم، آیا مشکلات مردم حل شد و دولت‌ها بهتر عمل کردند؟

قوه قضاییه نباید اجازه دهد که دولت به مطبوعات فشار غیر متعارف وارد کند

سعدی با بیان اینکه مطبوعات خبرهایی را منتشر می‌کنند که در جامعه وجود دارد و در واقع رسالت  اصلی مطبوعات انعکاس نظرات مردم در مورد تصمیمات نهادها و ارکان اداره جامعه است، افزود: قوه قضاییه نباید اجازه دهد که دولت به مطبوعات فشار غیر متعارف وارد کند. طبق اصل ۱۶۸،۲۴ قانون اساسی رسیدگی به جرائم مطبوعاتی باید در دادگاه و با حضور هیات منصفه انجام شود.

رییس دولت با مردم در انظار عمومی وارونه صحبت می‌کند

این مدیر رسانه‌ای درباره رویکرد دولت درباره رسانه‌ها گفت: رییس دولت یا نمی‌داند در وزارت ارشاد و سیستم اطلاع‌رسانی دولت چه خبر است یا می‌داند و با مردم در انظار عمومی وارونه صحبت می‌کند.

آقای رئیسی در حالی از مطبوعات آزاد سخن می‌گوید که وزارت ارشاد در حال ارسال پرونده مطبوعات به دادگاه است

سعدی اظهار داشت: آقای رئیسی در حالی از مطبوعات آزاد سخن می‌گوید که وزارت ارشاد در حال ارسال پرونده مطبوعات به دادگاه است یا اعمال روش‌های محدودکردن مطبوعات. جالب است اخیرا از سوی هیات نظارت بر مطبوعات شکایتی از ما شد که متن مورد شکایت اصلا در روزنامه منتشرنشده بود؛ بلکه در یک روزنامه دیگر چاپ شده بود. این نمونه و دیگر نمونه های توقیف و اعمال محدودیت نشانگر کج سلیقگی مسئولین در حوزه اطلاع رسانی است.

در این دو سال محدودیت بر رسانه های مردمی و ‌منتقد بیشتر شده است

این مدیر رسانه ادامه داد: در حالی که دنیا با تکنولوژی جدید امکان محدود سازی اطلاع رسانی را ازبین برده است، در این شرایط ما داریم مطبوعات ضعیف شده را محدودتر می‌کنیم. متاسفانه در این دو سال محدودیت بر رسانه های مردمی و ‌منتقد بیشتر شده است و به عناوین مختلف انجام می‌شود. یکی از این راه‌ها توقیف رسانه‌هاست.

روزنامه ما نیز سال گذشته به استناد بندهایی از شورای عالی امنیت ملی توقیف شد

سعدی اظهار داشت: روزنامه ما نیز سال گذشته به استناد بندهایی از شورای عالی امنیت ملی توقیف شد.اما قضات محترم قضایی استناد هیات نظارت را به مصوبات شورای امنیت وارد ندانستند و دستور ادامه انتشار روزنامه را صادر کردند.

اقدام هیات نظارت بر مطبوعات غیرقانونی است

او با اشاره به روند غیرقانونی برخورد با مطبوعات در وزارت ارشاد گفت: نکته اینجاست که هیات نظارت باید پرونده‌ها را به دادگاه مطبوعات ارسال کند و این دادگاه است که درباره توقیف یک رسانه تصمیم‌ می‌گیرد. اما هیات نظارت راسا اقدام به توقیف کرده که شامل روزنامه سازندگی و سایت انتخاب شده است. این کار غیرقانونی است. بعضا جلسه‌ای هم در این باره تشکیل نمی‌شود و به شکل نظر‌خواهی از سوی وزارت ارشاد از اعضا هیات نظارت بصورت غیر حضوری و تلفنی  اقدام به توقیف رسانه‌ها می‌کند.

برخی از افراد که در حسن نیت آن‌ها شبه وجود دارد با رسانه‌های منتقد برخورد می‌کنند

سعدی افزود: حتی بدنه کارشناسی وزارت ارشاد نیز این پرونده‌ها را بررسی نمی‌کند و برخی از افراد که در حسن نیت آن‌ها شبه وجود دارد با رسانه‌های منتقد برخورد می‌کنند.

رفتار دولت با مطبوعات و رسانه‌ها همسو کاملا متفاوت است

مدیرمسئول جهان صنعت اقدامات دیگری را هم در راستای برخورد با رسانه‌ها برشمرد: اقدام دیگری که برای ایجاد محدودیت انجام می‌دهند بستن آگهی‌های یک رسانه است که حیات آن را مختل می‌کند. در واقع منبع درآمدزایی رسانه را مسدود می‌کنند تا عده‌ای را از نان خوردن بیاندازند. چنین اقداماتی بسیار غیراخلاقی و ناجوانمردانه است. از سوی دیگر رفتار دولت با مطبوعات و رسانه‌ها همسو کاملا متفاوت است. از این رسانه‌ها حمایت‌های مادی و معنوی می‌شود. روزی نیست از شرکت یا سازمانی نشنویم که به ما گفتن به شما آگهی ندهیم به طور مثال وزارت نفت در چند ماه گذشته از انتشار آگهی شرکت‌ها در روزنامه جهان صنعت جلوگیری کرده‌است.

وقتی آمارها را نقد می‌کنیم هم می‌گویند که شما آمارسازی کردید

سعدی ادامه داد:  اخیرا به ما می‌گویند چرا اخبار امیدوارکننده نمی‌زنید؟ کجای اخبار امیدوارکننده است؟ نتیجه عملکرد اقتصادی دولت به دلیل تحریم و تصمیمات غلط و غیرکارشناسی دولت‌مردان منجر به تورم و مشکلات معیشتی است. وقتی آمارها را نقد می‌کنیم هم می‌گویند که شما آمارسازی کردید. بطور مثال سرپرست هدفمندی یارانه ها امروز اعلام کرده ۷۸ میلیون ایرانی یارانه میگیرند. این یعنی این تعداد ایرانی مستحق کمک هستن، حالا این خبر امیدوار کننده هست؟ یا باید تاسف خورد و رسانه ها مطالبه گری کنند چرا مردم به این روز گرفتار شدند؟

کشور بازنده جنگ رسانه‌ای خواهد شد

این مدیر رسانه‌ای درباره پیامدهای این رویکرد نیز توضیح داد: دود این محدودیت‌ها ابتدا به چشم دولت و سپس ملت می‌رود و مرجع خبری مردم رسانه‌های خارجی می‌شود؛ رسانه‌هایی که منابع مالی آن‌ها از سوی کشورهای خارجی تامین شده و خط فکری آن‌ها را دنبال می‌کنند و هدفی جز نابودی کشور ندارند. در حقیقت رویکرد دولت در برخورد با رسانه‌های منتقد و دلسوز داخلی منجر خواهد شد که کشور بازنده جنگ رسانه‌ای باشد و شایعه‌سازی رسانه‌های خارجی، سرمایه اجتماعی دولت را به شدت کاهش دهد. از سوی دیگر وقتی دولت نمی‌تواند با منتقدان خود ارتباط برقرار کند اقداماتی می‌کند که به سود کشور نخواهد بود. چراکه دولت در دایره محدود اخبار و تحلیل‌های خاص قرار می‌گیرد.

سعدی در پایان تاکید کرد: دولتمردان باید بدانند که رسانه‌های داخلی همچون روزنامه جهان‌ صنعت آرزو و هدفی جز سربلندی، توسعه و اقتدار کشور ندارند و در خط مقدم جنگ رسانه‌ای قرار دارند که کشورهای خارجی علیه کشورمان به راه انداخته‌اند. اما این رویکرد دولت در برخورد با رسانه‌های داخلی به پیروزی رسانه‌هایی منجر خواهد شد که آرزوی نابودی کشور عزیزمان را دارند.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=788

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار