تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
0
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد:

عدم همراهی بسیاری از دستگاه‌های موازی در اجرای قوانین تکلیفی جوانی جمعیت یکی از بزرگ‌ترین موانع است

  • کد خبر : 853
  • 27 شهریور 1402 - 15:05
عدم همراهی بسیاری از دستگاه‌های موازی در اجرای قوانین تکلیفی جوانی جمعیت یکی از بزرگ‌ترین موانع است
دکتر محمدتقی آشوبی گفت: اجرای صددرصدی تکالیف قانونی منوط به همراهی دستگاه‌های متولی و مشارکت‌کننده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناظر، دکتر محمدتقی آشوبی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه باران گفت: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت دارای ۷۳ ماده است که ۴۳ ماده‌قانونی آن از تکالیف مستقیم و غیرمستقیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و از این ۴۳ ماده تکلیفی، ۳۳ ماده‌قانونی جزو وظایف تکلیفی دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

آموزش و آگاه‌سازی زوجین پیش از ازدواج، بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است

آشوبی یادآور شد: بر اساس ماده ۳۸ قانون جوانی جمعیت، آموزش و آگاه‌سازی زوجین پیش از ازدواج، بر عهده دانشگاه علوم پزشکی است و در دانشگاه اقداماتی نظیر انجام مصاحبه تخصصی، تأیید و جانمایی مربیان بهداشت و آموزش حقوق، اخلاق و احکام و روان‌شناسی از ابتدای ابلاغ قانون توسط مقام معظم رهبری طبق دستورالعمل همکاری بین‌بخشی انجام شده است. همچنین انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دستگاهی یک‌ساله با ۷۰ نفر از مربیان بین دستگاهی در حال انجام است.

۱۶ مرکز آموزش و مشاوره هنگام ازدواج در ۱۷ شهرستان داریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه دانشگاه دارای ۱۶ مرکز آموزش و مشاوره هنگام ازدواج در ۱۷ شهرستان است، خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۲۰ جلسه آموزشی برای ۱۵ هزار و ۳۹۸ زوج با پوشش ۹۴ درصدی برگزار شده است.

۴ هزار زوج نابارور در استان گیلان شناسایی شدند

وی از شناسایی ۴ هزار زوج نابارور در استان گیلان از ابتدای ابلاغ قانون جوانی جمعیت تاکنون خبر داد و افزود: این زوج‌ها تحت پوشش سازمان‌های بیمه‌گر هستند و پیش‌بینی می‌کنیم که بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از این اقدامات منتج به فرزندآوری شود.

۶۳ قلم دارو نازایی در تعهدات قرار گرفت

این مقام مسئول از راه‌اندازی یک مرکز فوق‌تخصصی ناباروری سطح سه فعال در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س)، سه مرکز درمان ناباروری خصوصی در استان و همچنین دو مرکز تخصصی سطح دو درمان ناباروری در قطب‌های شرق و غرب استان گیلان خبر داد و افزود: اقداماتی نظیر تأمین یک دستگاه سونوگرافی در رشت، تأمین جذب حداقل دونیروی کارشناس در زمینهٔ جنین‌شناسی در آزمایشگاه و تأمین میز کار، دستگاه میکروسکوپ در مرکز آموزشی درمانی الزهرا (س) انجام شده است. همچنین تعهد خدمات خـاص ناباروری IVF، IUI، ICSI، FET ، خدمات جنین اهدایی و رحم اجاره‌ای فرد نابارور گیرنده بر اساس سطح مجوز مراکز درمان ناباروری و همچنین افزایش داروهای نازایی در تعهد از ۱۵ قلم در سال ۱۴۰۰ به ۶۳ قلم در سال جاری از دیگر اقداماتی است که دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه درمان زوج‌های نابارور در بخش دارویی ارائه کرده است.

۶۱ مطب پزشکی در حوزه جوانی جمعیت قرارداد دارند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از فعالیت سه مرکز ناباروری خصوصی در استان خبر داد و یادآور شد: هر سه مرکز درمانی ناباروری خصوصی با بیمه پایه عقد قرارداد دارند و به‌صورت صددرصدی، متعهد به جبران هزینه‌ها هستند. ضمناً هم‌اکنون ۶۱ مطب پزشکی بر اساس قراردادی که با بیمه‌ها دارند، در حوزه جوانی جمعیت مشارکت فعالانه دارند.

کلینیک تخصصی طب سنتی درمان ناباروری در کلینیک شهدای سلامت رشت دایر خواهد شد

وی با بیان اینکه دو پزشک متخصص طب سنتی در استان مشاوره‌های ناباروری به زوج‌ها ارائه می‌کنند، گفت: باتوجه‌به استقبال زوج‌های نابارور از طب سنتی، این نوید را به هم استانی‌های عزیزمان می‌دهیم که به‌زودی کلینیک تخصصی طب سنتی درمان ناباروری در کلینیک شهدای سلامت رشت دایر خواهد شد.

کارکنان و دانشجویان در راستای جوانی جمعیت از تسهیلات برخوردار می‌شوند

آشوبی در خصوص تسهیلات دانشگاه برای کارکنان و دانشجویان در راستای جوانی جمعیت گفت: ۱۰۷ تن از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان از مرخصی زایمان با کلیه حقوق و مزایا استفاده کرده‌اند و همچنین تعداد ۶۳ مادر باردار و شیرده شاغل در دانشگاه از نوبت‌کاری شب، معاف شدند.

به‌ازای هر دو مادر حین زایمان طبیعی باید یک ماما حضور داشته باشد

وی بیان اینکه طبق ماده ۴۹ قانون جوانی جمعیت، به‌ازای هر دو مادر حین زایمان طبیعی باید یک ماما حضور داشته باشد، اظهار کرد: تقریباً مطابق برنامه پزشک خانواده که جمعیت تحت پوشش به پزشک و مراقب سلامت (ماما) سپرده شده، همه خدمات مراقبتی ازجمله آموزش‌های پیش از بارداری، مراقبت بارداری، مراقبت پس از زایمان، مراقبت از نوزاد و… به ماماها واگذارشده که خوشبختانه در تمامی مراکز تحت پوشش، این عزیزان حضور فعالانه دارند.

اجرای طرح نفس یکی از طرح‌های ضربتی نظام سلامت در کشور

وی، یکی از طرح‌های ضربتی نظام سلامت در کشور، را اجرای طرح نفس (نجات فرزندان سقط) عنوان کرد و افزود: در این طرح که با مشارکت بسیج جامعه پزشکی و خیرین بزرگوار انجام می‌شود، اقدامات حمایتی و مداخله‌ای توسط همکاران بهداشت و درمان در راستای حمایت از خانواده‌ها و مادران باردار انجام می‌شود. در این فرایند پیامدهای سقط‌جنین، آسیب‌های روحی و جسمی احتمالی به مادران و خانواده آموزش‌داده‌شده و اقناع مادران در نخستین مرتبه از مراقبت انجام می‌شود. خوشبختانه با استفاده از ظرفیت مردم و خیران تاکنون، حداقل ۱۵۰ مادر از سقط‌جنین خودداری کرده و حاملگی آن‌ها ادامه داشته و خوشبختانه ده‌ها نوزاد نیز از این مادران پا به چرخه حیات گذاشته‌اند.

اجرای صددرصدی تکالیف قانونی منوط به همراهی دستگاه‌های متولی و مشارکت‌کننده است

رئیس دانشگاه، عدم همراهی و غفلت بسیاری از دستگاه‌های موازی در اجرای قوانین تکلیفی جوانی جمعیت را یکی از بزرگ‌ترین موانع در این مهم برشمرد و افزود: اجرای صددرصدی تکالیف قانونی منوط به همراهی دستگاه‌های متولی و مشارکت‌کننده است. خوشبختانه در استان گیلان قرارگاه جوانی جمعیت و حمایت از خانواده راه‌اندازی شده و نسبت به رفع موانع، برنامه‌ریزی می‌شود.

برقراری حقوق با بیمه برای مادران صاحب فرزند به‌ازای تولد هر فرزند

وی یکی از مشکلات استان گیلان در حوزه صیانت از جمعیت و ترویج فرهنگ زادآوری را مشکلات اقتصادی عنوان کرد و افزود: ما در استان گیلان طرحی را جهت افزایش جمعیت ارائه کردیم و آن برقراری حقوق با بیمه برای مادران صاحب فرزند به‌ازای تولد هر فرزند است؛ یعنی اگر مادری یک فرزند به دنیا بیاورد تا ۵ سال از حقوق و بیمه برخوردار می‌شود، اگر دو فرزند داشته باشد تا ۱۰ سال، اگر سه فرزند به دنیا بیاورد تا ۱۵ سال و از تولد فرزند چهارم به بعد تا پایان عمر از حقوق و بیمه برخوردار می‌شود. این طرح در قرارگاه استانی جوانی جمعیت مطرح و همچنین به ستاد ملی نیز پیشنهادشده است.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=853

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار