تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
0
با حضور استاندار گیلان در رشت؛

نخستین پژوهشکده تروما کشور در گیلان افتتاح شد

  • کد خبر : 1117
  • 06 آبان 1402 - 22:49
نخستین پژوهشکده تروما کشور در گیلان افتتاح شد
مجوز تأسیس پژوهشکده تروما دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان بنا بر رأی دویست و نوزدهمین نشست شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان در تیرماه امسال صادر و دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی شهریورماه امسال طی نامه‌ای، موافقت شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با تأسیس پژوهشکده تروما در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان را به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان، ابلاغ کرده بود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ناظر، نخستین پژوهشکده تروما کشور (در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثه وارد شده بر بدن گفته می‌شود) با حضور اسدالله عباسی استاندار گیلان در رشت افتتاح شد.

تشکیل و تدوین بانک اطلاعاتی برای کاهش ظهور آسیب و سوانح تروما

اسدالله عباسی استاندار گیلان با اشاره به شمار بالای جمعیت در استان و بروز سوانح منتج به تروما، گفت: تشکیل و تدوین بانک اطلاعاتی برای کاهش ظهور آسیب و سوانح تروما و همچنین تسریع در درمان بیماران ناشی از تروما از سوی پژوهشکده تروما لازم و ضروری است.

نماینده عالی دولت در گیلان با حائز اهمیت برشمردن مقوله آموزش در توسعه نظام سلامت، گفت: پژوهشکده تروما می‌تواند پایگاهی برای آموزش و انتقال مفاهیم تروما به محصلان باشد.

خروجی پژوهش‌های پژوهشکده تروما باید مردم را به این آگاهی برساند که چگونه از بروز حوادث ترومایی پیشگیری کنند

وی ضرورت بلوک‌بندی گیلان به چهار نقطه جغرافیایی در تروما را یکی از الزامات دانست و گفت: خروجی پژوهش‌های پژوهشکده تروما باید مردم را به این آگاهی برساند که چگونه از بروز حوادث ترومایی پیشگیری کنند و اقدامات فوری را دررابطه‌با درمان به کار بگیرند.

عباسی با اشاره به اهمیت کارهای پژوهشی، کاربردی‌کردن طرح‌ها و ضرورت توجه به این مهم برای رفع مشکلات اظهار داشت: راه‌اندازی نخستین پژوهشکده تروما کشور در گیلان بسیار ارزشمند است.

در نیمه نخست امسال ۶۲ میلیون مسافر در گیلان اقامت داشتند

وی با بیان اینکه حوادث ترافیکی در استان بنا به دلایلی اعم از مسافر خیز بودن افزایش می‌یابد، اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ۶۲ میلیون مسافر در گیلان اقامت گزیدند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر ضرورت توجه به موضوع پیشگیری در بخش‌های مختلف اعم از حوادث ترافیکی اضافه کرد: آموزش‌هایی چون پیشگیری از تصادفات و اقدامات لازم بعد از حادثه تا رسیدن نیروهای امدادی برای جوانان و نوجوانان در مدارس و دانشگاه‌ها باید موردتوجه قرار گیرد.

پژوهشکده تروما

گیلان باید در بخش‌های توسعه جزو ۱۰ استان نخست کشور باشد

این مقام مسئول برخورداری از امکانات لازم در بخش‌های مختلف اعم از بهداشت و درمان را حق مردم استان دانست و اضافه کرد: گیلان باید در بخش‌های توسعه جزو ۱۰ استان نخست کشور باشد و ازاین‌رو همه باید همکاری کنند.

برای نخستین‌بار در کشور مجوز پژوهشکده تروما صادر شد

محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز در این آیین با بیان اینکه برای نخستین‌بار در کشور مجوز پژوهشکده تروما از سوی شورای گسترش دانشگاه‌ها دریافت شد، گفت: این پژوهشکده با تجمیع چهار مرکز تحقیقات تروما جاده‌ای، عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، علوم اعصاب و ارتوپدی در رشت آغاز به کارکرد.

آشوبی اظهار داشت: باتوجه‌به حادثه‌خیزی، نزدیکی شهرها، استفاده از موتورسیکلت و مسافرت‌های زیاد به گیلان، موجب بروز تروما بیشتر در گیلان نسبت به سایر مناطق می‌شود و به همین دلیل برای دریافت مجوز این پژوهشکده به‌منظور انجام تحقیقات لازم در سیستم تروما باهدف کاهش و عوارض تروما اقدام شد.

وی با بیان اینکه پژوهشکده تروما، مرکزی تحقیقاتی است که در ۲ طبقه احداث شده، اضافه کرد: در این پژوهشکده تحقیقات کاربردی در راستای کاهش میزان تروما، مرگ‌ومیر حوادث و پیشگیری از مراحل بعدی ضایعات انجام می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: مأموریت اصلی پژوهشکده تروما تولید علم و فناوری در حوزه سلامت، توسعه تحقیقات سلامت به‌منظور تأمین شواهد لازم برای سیاست‌گذاران، ارزیابی و تحلیل سیاست‌ها و تربیت نیروی انسانی متخصص و حرکت در مرزهای دانش مرتبط با درمان بیماران ترومایی در راستای افزایش بهره‌وری نظام سلامت است.

شمار تروما در گیلان باتوجه‌به جمعیت ساکن و شناور آن بسیار زیاد است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت راه‌اندازی پژوهشکده تروما، گفت: شمار تروما در گیلان باتوجه‌به جمعیت ساکن و شناور آن بسیار زیاد است و مهم‌ترین نیاز در همین رابطه، پژوهش و تحقیقات مؤثر و هدفمند است.

شاهرخ یوسف زاده چابک

انسجام در انجام تحقیقات حول مورد تصادفات از پیشگیری تا درمان

دکتر شاهرخ یوسف‌زاده چابک رئیس پژوهشکده تروما نیز در این آیین گفت: انسجام در انجام تحقیقات حول مورد تصادفات از پیشگیری تا درمان، ارائه شواهد علمی برای سیاست‌گذاران و مدیران کشور و استان در ارتباط با تصادفات، ارائه راهکارهای علمی و اثربخشی برای کنترل سوانح و حوادث، ارائه راهکارهای اثربخش در درمان بازتوانی و مشارکت مستمر در جلسات و برنامه‌های سازمان‌های مسئول و ارائه راهکارهای علمی مرتبط به‌صورت بین‌بخشی از اهداف این پژوهشکده است.

تروما در سنین پنج تا ۲۴ سال مهم‌ترین علت مرگ است

یوسف‌زاده با بیان اینکه ضربه یا تروما در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثه وارد شده بر بدن گفته می‌شود، اظهار داشت: تروما در سنین پنج تا ۲۴ سال مهم‌ترین علت مرگ است ضمن اینکه در سنین بالاتر نیز در علل مرگ قرار دارد.

وی با تشریح فعالیت پژوهشکده تروما و چهار مرکز تجمیع شده در آن اضافه کرد: موافقت اصولی و قطعی مرکز تحقیقات ترومای جاده‌ای و مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت دریافت شد ضمن اینکه موافقت اصولی ۲ مرکز تحقیقات علوم اعصاب و ارتوپدی دریافت شده و موافقت قطعی در دست اقدام است که به‌صورت تجمیع فعالیت می‌کنند.

تروما سیستم یک فعالیت متمرکز، هماهنگ و یکپارچه در یک منطقه جغرافیایی است

رئیس پژوهشکده تروما با اشاره به فعالیت‌های بازتوانی، بیمارستانی، پیش بیمارستانی و پیشگیری از آسیب در این پژوهشکده با فعالیت چهار مرکز یاد شده افزود: گیلان درگذشته باتوجه‌به فعالیت مرکز تحقیقات تروما جاده‌ای، موضوع تروما را طوری پیش برده که اغلب سازمان‌های استان با این مسئله آشنا هستند.

وی نگاه سیستِماتیک به مقوله تروما را مهم‌ترین راهکار تروما سیستم عنوان کرد و ادامه داد: تروما سیستم یک فعالیت متمرکز، هماهنگ و یکپارچه در یک منطقه جغرافیایی است؛ لازمه آن نیز برخورداری از بانک اطلاعاتی است.

گفتنی است مجوز تأسیس پژوهشکده تروما دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان بنا بر رأی دویست و نوزدهمین نشست شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی گیلان در تیرماه امسال صادر و دکتر بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی شهریورماه امسال طی نامه‌ای، موافقت شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی با تأسیس پژوهشکده تروما در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان را به رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان، ابلاغ کرده بود.

پژوهشکده ترومای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان مشتمل بر مراکز تحقیقات ترومای جاده‌ای، عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، علوم اعصاب و ارتوپدی است.

پژوهشکده ترومای دانشگاه علوم پزشکی گیلان نخستین پژوهشکده تأسیس شده در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور است و مرجعیت علمی با استفاده از پژوهش‌های کاربردی و اثرگذار درزمینهٔ تروما در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی از چشم‌انداز آن است.

مأموریت اصلی پژوهشکده تروما دانشگاه علوم پزشکی گیلان تولید علم و فناوری در حوزه سلامت، توسعه تحقیقات سلامت به‌منظور تأمین شواهد لازم برای سیاست‌گذاران، ارزیابی و تحلیل سیاست‌ها و نیز تربیت نیروی انسانی متخصص و حرکت در مرزهای دانش مرتبط با درمان بیماران ترومایی در راستای افزایش بهره‌وری نظام سلامت است.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=1117

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار