تاریخ : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024
1
نظامی‌ها باید در داخل پادگان‌ها باشند

دولت با صافی و الک بسیار ریز دنبال نمایندگان مطیع است

  • کد خبر : 1296
  • 23 آبان 1402 - 9:51
دولت با صافی و الک بسیار ریز دنبال نمایندگان مطیع است
راست و چپ ندارد، آش شور خالص سازی را می‌خورند یا خواهند خورد. به قول معروف، دیر و زود دارد اما حتما سوخت و سوز هم برای همه آنانی که غیر خودی شناخته می‌شوند یا در آینده چنین خواهند شد، هست. هیئت های اجرایی صافی و الک خود را آنقدر ریز کرده‌اند تا تنها چهره‌های حامی دولت و برخی جریانات دیگر بتوانند از آن عبور کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناظر، راست و چپ ندارد، همه چوب خالص سازی را می‌خورند یا خواهند خورد. به قول معروف، دیر و زود دارد اما حتما سوخت و سوز هم برای همه آنانی که غیر خودی شناخته می‌شوند یا در آینده چنین خواهند شد، هست.

رد صلاحیت گسترده کاندیداهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی هیئت‌های اجرایی واکنش چهره‌های سیاسی کشور را به دنبال داشت.  با اتمام فرصت رسیدگی به بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات در هیئت‌های اجرایی، نتایج بنا بر اعلام وزارت کشور به کاندیداها اعلام شد.

نتایجی شوکه کننده که حکایت از آن داشت که برخی چهره‌های مستقل، میانه رو و اصلاح طلب چه در مجلس فعلی چه بیرون از مجلس مجوز عبور از هیئت اجرایی دولت رئیسی را پیدا نکرده‌اند. در میان اسامی ردصلاحیت شده هم مسعود پزشکیان و علی مطهری دیده می‌شوند هم نوری قزلجه، محمودزاده و حتی موسوی لارگانی.

خالص سازی در هیئت‌های اجرایی

ردصلاحیت شدگان در این مرحله از انتخابات، عملکرد هیئت های اجرایی را در مسیر خالص سازی عنوان می کنند، چه آنکه این هیئت‌ها صافی و الک خود را آنقدر ریز کرده‌اند تا تنها چهره‌های حامی دولت و برخی جریانات دیگر بتوانند از آن عبور کنند.

بی‌اعتنایی هیئت‌های اجرایی به مواضع رهبری

این اقدام هیئت‌های اجرایی با واکنش‌های زیادی از سوی فعالان سیاسی روبرو شد، محمدعلی ابطحی با کنایه از «دورهمی خالص خالص» روایت کرده و و علی ربیعی هم از ردصلاحیت‌ها گلایه کرد و گفت: «کاش از التزام به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ابزار ساخته نشود»!«حسام الدین آشنا» هم از ورود به دوره‌ای جدید روایت کرده که باید از عملکرد هیئت‌های اجرایی به هیئت نظارت پناه برد.

دولت دنبال نمایندگان مطیع است

در این میان اظهارات برخی رد صلاحیت شدگان خواندنی است. «محمدرضا خباز» نماینده ادوار مجلس و «الهویردی دهقانی» نماینده فعلی مجلس با انتقاد از ردصلاحیتشان، نحوه چینش اعضای هیئت‌های اجرایی را در ردصلاحیتشان اثرگذار می‌دانند.همچنین برخی چون «جلال محمودزاده» که خود زیر تیغ این ردصلاحیت‌ها رفته از چینش هیئت‌های اجرایی گلایه‌مند است و برخی دیگر چون «غلامحسین کرباسچی» معتقدند که دولتی علاقه‌ای به پرشور شدن انتخابات ندارد.

حتما اعتراض خواهم کرد

الهویردی دهقانی، نماینده آذربایجان شرقی (ورزقان) نیز که در لیست ردصلاحیت شدگان حضور دارد نیز معتقد به مهندسی شدن انتخابات از سوی هیئت‌های های اجرایی است و می‌گوید حتما اعتراض خواهد کرد.

نظامی‌ها باید در داخل پادگان‌ها باشند

محمدرضا خباز، عضو شاخص حزب اعتماد ملی و از چهره‌های رد صلاحیت شده توسط هیئت‌های اجرایی به خبرآنلاین می‌گوید: «وقتی دولت و در نهایت حاکمیت تصمیم می‌گیرد که نظامی‌ها را سرکار بیاورد، انتظار هم می‌رود که آن‌ها بر مبنای نگاه خودشان تایید و رد صلاحیت‌ها را انجام دهند. یکی از بحث‌های همیشگی ما این است که: «هرکسی را بهر کاری ساختند.» نظامی‌ها باید در داخل پادگان‌ها باشند. اگر نظامیان در جایگاه سیاست‌مداران قرارگیرد، نتیجه‌اش می‌شود این‌که نگاهشان به زیرمجموعه، ملت و کشور نگاه پادگانی است. نگاه آن‌ها جوری است که فکر می‌کنند افراد باید کاملا مطیع و منقاد باشند.»

وی می گوید: رد صلاحیت من به استناد بند ۲ ماده ۳۱ بود، عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی ایران. خباز افزود: دفعه اولی نبود که من کاندیدا می‌شدم. تا به‌ امروز ۷بار کاندیدا شده‌ام و هر ۷ بار هم در حوزه انتخابیه؛ یعنی در هیئت اجرایی و هم در شورای نگهبان که دقیق‌تر عمل می‌کند تایید شده‌ام. دور اولی که کاندیدا شدم کسی را نمی‌شناختم ولی با این‌حال هیئت اجرایی شهرستان و استان مرا تایید کردند، اما این‌بار هیئت اجرایی مرا رد کرده است. یعنی جایی‌که انتظار می‌رفت دقت و اطلاعات بیشتر و وسیع‌تری داشته باشند و در گذشته مرا تایید کرده بودند.

گویا آقایان از روحیه ما در دفاع از حقوق مردم بدشان می‌آید

من به‌عنوان فردی که قبل از انقلاب، در حین انقلاب، جنگ و بعد از جنگ در خدمت نظام بودم هرگاه انتقادی از دولت‌مردان داشتم صریحا بیان می‌کردم و هیچ ابایی از آن نداشتم حتی در دولت مورد علاقه خودم که بیشترین نزدیکی را به آن داشتم؛ یعنی دولت خاتمی، هم از سه وزیر ایشان سوال کردم و آن‌ها را به صحن مجلس بردم. به‌عنوان مثال علیه موسوی لاری، خرم، جهانگیری، شریعتمداری و وزیر نیرو و چند وزیر دیگر در زمان تایید صلاحیت در حضور خاتمی صحبت کردم.

دوست‌بازی و رفیق‌بازی را بر خواست و نظر مردم ترجیح نمی دهیم

ما نماینده مردم هستیم و عادت نداریم پای دفاع از حقوق مردم که پیش می‌آید دوست‌بازی و رفیق‌بازی را بر خواست و نظر مردم ترجیح دهیم. ما چنین روحیه‌ای داریم و گویا آقایان هم از این روحیه ما بدشان می‌آید و نمایندگانی می‌خواهند که کاملا مطیع باشند و از بالا به پایین اداره شوند. وقتی کسی نماینده مردم می‌شود طبق قانون اساسی اختیاراتی دارد و باید از آن اختیارات استفاده کند. اگر چنین نکند به ملت و کشور لطمه وارد می‌شود و چون این آقایان چنین احتمالاتی می‌دادند پس طبق آن عمل هم کردند.

ردصلاحیت‌ها از پیش تعیین شده بود

وی باتاکید بر اینکه برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای رد صلاحیت منتقدان وجود داشت، و اضافه کرد: از ابتدا آوردن این مجموعه از سوی دولت در همه استان‌ها و شهرستان‌ها نشان‌دهنده این بود که قصد دارند با نگاه ضربتی، مسئله سیاسی را اداره کنند در صورتی‌که چنین کاری اشتباه بزرگی است. این نوع نگاه برای مسائل سیاسی و اداره کشور مفید نیست و بی دلیل نبود که امام در وصیت‌نامه سیاسی و الهی خود کشور را از بعضی چیزها بر حذر می‌داشت، خصوصا از دخالت نظامیان در مسائل سیاسی که در این باره هشدار می‌دادند که اتفاق نیفتد. چون اگر اتفاق بیفتد و نظامی‌ها در مسائل سیاسی تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر باشند حتما آثار منفی بار خواهد آورد. به نظر من تصمیمات امروز از همان آثار منفی است.

وقتی آش زیادی شور می‌شود

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور پیشین نیز که معمولا کمتر بروز رسانه‌ای دارد، به گستردگی دامنه رد صلاحیت‌ها واکنش نشان داده است. علیرضا معزی در صفحه‌ای شخصی خود در شبکه‌ اجتماعی ایکس نوشت: صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی! جوری حضرات داس به دست گرفته‌اند که تایید صلاحیت «محمدرضا باهنر» هم ارزش خبری پیدا می‌کند.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=1296

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار