تاریخ : جمعه, ۲۲ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 12 July , 2024
0
گزارشی از قتل یک پاکبان در پل نیایش:

از خودداری زاکانی در بیان جزییات قتل تا خونسردی رئیس شورای شهر تهران !

  • کد خبر : 2127
  • 05 اسفند 1402 - 22:25
از خودداری زاکانی در بیان جزییات قتل تا خونسردی رئیس شورای شهر تهران !
با گذشت بیش از ۱۴ روز از وقوع حادثه هنوز اطلاعات دقیقی از مقتول منتشر نشده است. سکوت چند روزه و رسانه‌ای نشدن نام پاکبان پل نیایش حساسیت مردم را نسبت به این اتفاق بیشتر کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناظر خبر، ساعت ۲ بامداد جمعه بیستم بهمن، قتل مردی ۲۰ ساله به پلیس پایتخت گزارش داده شد که با گذشت بیش از ۱۴ روز از وقوع حادثه که بعدتر از آن به عنوان یک جنایت یاد شد، هنوز اطلاعات دقیقی از مقتول منتشر نشده است. خبر این جنایت هولناک ۹ روز پس از وقوع آن در رسانه‌ها منتشر و واکنش بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی و مردم را به دنبال داشت.

مقتول کارگر شهرداری بوده و شب حادثه به همراه همکارانش مشغول نظافت مسیر روگذر اتوبان نیایش بود

بررسی‌ها حاکی از آن بود که مقتول کارگر شهرداری بوده و شب حادثه به همراه همکارانش مشغول نظافت مسیر روگذر اتوبان نیایش بودند، که این حادثه هولناک رخ می‌دهد.

یکی ازهمکاران پاکبان به قتل رسیده که شاهد این جنایت بوده به پلیس گفت‌: ما با پیمانکار شهرداری تهران کار می‌کنیم. شب حادثه مشغول شستن و نظافت دیواره‌های روگذر بودیم که ناگهان خودروی پژو پرشیای مشکی مقابل‌مان توقف کرد از خودرو پیاده شد و به سمت‌ ما آمد و بدون هیچ مقدمه‌ای با همکارمان گلاویز شد و او را از بالای پل به پایین انداخت. ما فوراً به سمت او رفتیم تا مانع فرارش شویم، اما قاتل ما را هم تهدید کرد و گفت اگر به دنبالش برویم، ما را هم به پایین پرتاب می‌کند. او سپس سوار ماشینش شد و با همراهانش فرار کرد.

فرد مورد نظر در بازجویی‌ها به قتل اعتراف کرد

به دنبال وقوع این قتل هولناک، قاضی محسن اختیاری بازپرس جنایی تهران دستور داد تا جسد به پزشکی قانونی انتقال یابد، دوربین‌های مداربسته مورد بازبینی قرار بگیرد تا با به دست آمدن شماره پلاک خودروی قاتل، وی شناسایی و دستگیر شود تا انگیزه‌اش از این جنایت هولناک مشخص شود. جست و جو برای شناسایی و دستگیری راننده پژو نتیجه داد و ماموران موفق شدند ظهر شنبه یعنی ۲۱ بهمن وی را دستگیر کنند. فرد مورد نظر در بازجویی‌ها به قتل اعتراف کرد و ادعا کرد: «من در حال گذر از آن مسیر بودم که ناگهان چشمم به مقتول و دوستانش افتاد. تصور کردم که آن‌ها قصد اهانت به پرچم‌هایی که کنار اتوبان به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب نصب شده بود را دارند و می‌خواهد آن را از بین ببرد. به پلیس هم زنگ زدم و موضوع را گزارش کردم. با این حال نتوانستم آرام بنشینم، از ماشین پیاده شدم و پس از درگیری با مقتول وی را هل دادم که پرت شد پایین و جان باخت.» متهم ادامه داد: «من اصلاً نمی‌دانستم که آن‌ها کارگر و در حال نظافت خیابان هستند.»

این ادعای قاتل در حالی مطرح شد که پاکبان‌های حاضر روی پل تاکید داشتند که ما مشغول نظافت مسیر روگذر اتوبان نیایش بودیم و کاری به پرچم‌ها نداشتیم.

چرا دستگاه قضایی و شهرداری چیزی از مشخصات این پاکبان اعلام نمی‌کنند؟

همشهری آنلاین، رسانه وابسته به شهرداری تهران کمی پس از انتشار این گفت وگوی قاتل، خبر را از روی خروجی خود حذف کرد و پس از آن خبر را بدون عبارت «اهانت به پرچم» منتشر کرد که مورد توجه کاربران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها قرار گرفت.

خبر قتل پاکبان در کمتر از چند ساعت تبدیل به هشتک در بستر شبکه‌های اجتماعی به ویژه توییتر شد. صد‌ها توییت از سوی کاربران درباره این اتفاق منتشر شد و نخستین واکنش‌ها هم این بود که نام و مشخصات این پاکبان چیست و اهل کجاست و چرا دستگاه قضایی و شهرداری چیزی از مشخصات این پاکبان اعلام نمی‌کنند؟

زاکانی از بیان ابعاد و جزیبات مرگ پاکبان پل نیایش خودداری کرد

سکوت چند روزه و رسانه‌ای نشدن نام پاکبان پل نیایش حساسیت مردم نسبت به این اتفاق را بیشتر کرد تا اینکه در جلسه روز سه‌شنبه هفته گذشته، دوم اسفندماه شورای شهر و در حاشیه بررسی بودجه شهرداری برای سال ۱۴۰۳، علیرضا زاکانی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص جزییات این قتل و مشخصات پاکبان گفت: «از بیان ابعاد و جزیبات مرگ پاکبان از حوزه اختیارات ما خارج است.»

خونسردی رئیس شورای شهر تهران در قبال این جنایت هولناک

مهدی چمران، رئیس شورای شهر هم در یک اظهار نظر عجیب گفت: «اطلاعی از جزئیات حادثه ندارم، اما حوادثی که عمدتاً شبانه رخ می‌دهد مسئله تصادفات است و لباس و رنگ‌هایی پیش بینی می‌کنند.» رئیس شورای شهر تهران در حالی با خونسردی کامل و بدون حس مسئولیت‌پذیری در برابر شهروندان از این جنایت به عنوان تصادف یاد می‌کند که همانطوریکه پیشتر به آن اشاره کردیم قاتل در اظهاراتش در برابر قاضی اختیاری صراحتاً به قتل اعتراف کرده و گفته بود که مقتول را از روی پل به پایین هل داده است.

عامل قتل پاکبان، ۲۵ ساله و دارای مدرک لیسانس است

اما ماجرای جایی حائز اهمیت می‌شود که همشهری در گفت وگوی دوم خود با قاتل، بر ابهامات ماجرا اضافه می‌کند. همشهری این بار هم بدون اشاره به مشخصات پاکبان می‌نویسد: «عامل قتل پاکبان، ۲۵ ساله و دارای مدرک لیسانس داست و با پدرش در زمینه کارهای ساختمانی فعالیت می‌کند. او از اشتباهی که مرتکب شده به شدت پشیمان است.»

ادعاهای عجیب قاتل پاکبان نیایش

این رسانه وابسته به شهرداری در ادامه اضافه می‌کند: «این مرد جوان می‌گوید واقعاً قصد گرفتن جان پاکبان را نداشته و حتی وقتی او از روی پل به پایین پرتاب کرده هم فکر نمی کرد، پاکبان زنده نماند.» اما سوال اینجاست که چطور می‌شود یک نفر را از روی پل به پایین پرتاب کرد و بعد انتظار داشت که آن فرد، زنده بماند؟

قاتل در ادامه با اشاره به این نکته که «احساس مسئولیت شدیدی دارد» به همشهری گفته: «فکر کردم او (پاکبان) قصد سرقت پرچم را دارد. نمی دانستم او برای نظافت آنجاست. نمی دانستم که آنها کارگر هستند و در حال نظافت خیابان.» در حالیکه همکاران پاکبان جان باخته صراحتاً به قاضی اختیاری گفته بودند که ما مشغول نظافت بودیم که فرد مورد نظر از پژوی مشکی رنگی خودش پیاده شد و به سمت ما حمله کرد. ضمن اینکه قاعدتاً نظافت کردن، ابزار نظافت هم می‌خواهد (فرض بر اینکه لباس فرم به تن نداشتند) که حتماً همراه این پاکبان‌ها بوده و بعید است که قاتل متوجه این نشده باشد که افرادی که در محل حضور دارند، قصدشان اهانت و یا سرقت پرچم نبوده. آن هم در حالیکه می‌گوید مدتی را در خودرو منتظر رسیدن پلیس نشسته و بعد خودش شخصاً دست بکار شده است.

قاتل همچنین مدعی شده: «وقتی پلیس نیامد تصمیم گرفتم خودم دست به کار شوم و به کارگر جوان تذکر بدهم که بی خیال سرقت شود. رفتم به سمت مقتول و گفتم سارقی؟ بعد با هم درگیر شدیم. هلش دادم که ناگهان از روی پل افتاد پایین. من هم فکر کردم که کار سرقت او را ناتمام گذاشته ام.»

رد ادعای قاتل از سوی پاکبانان حاضر

این در حالی است که بازهم همکاران پاکبان مقتول با قاضی گفته بودند که راننده پژوی مشکی رنگ بدون هیچ مقدمه‌ای به سمت آنها هجوم برده. پس اساساً اینکه قاتل مدعی شده قصدش تذکردادن بوده و با آنها گفت وگو کرده نمی‌تواند صحت داشته باشد. ضمن اینکه اینجا هم قاتل درحالی مدعی است که قصدش تذکر بوده که پاکبان‌های حاضر در محل جنایت می‌گویند: «ما وقتی به سمت قاتل رفتیم تا مانع فرارش شویم، ما را هم تهدید کرد و گفت اگر به دنبالش برویم، ما را هم به پایین پرتاب می‌کند.»

این یعنی که فرد موردنظر با آگاهی کامل پاکبان را از روی پل به پایین پرتاب کرده و حتی سایر پاکبان‌ها را هم تهدید به پرت کردن کرده. بنابراین ادعای او با توجه به اظهارات پاکبان‌های حاضر در روی پل نیایش نمی‌تواند قابل استناد باشد ضمن اینکه طبق ادعای پاکبان‌ها، قاتل تنها نبوده و قطعاً اظهارات همراهان او می‌تواند نکات ابهام در پرونده را کمی روشن کند.

 

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=2127

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار