تاریخ : پنج شنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۳ Thursday, 18 April , 2024
0

دومین جشنواره تجلیل از واحد‌های برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه برگزار شد

  • کد خبر : 2307
  • 23 اسفند 1402 - 17:20
دومین جشنواره تجلیل از واحد‌های برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه برگزار شد
ارتباط بین دانشگاه، مراکز رشد و فناوری با واحد‌های صنعتی نیاز جدی دنیای امروز است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناظر خبر؛ دومین جشنواره تجلیل از واحد‌های شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه باحضور جمعی از مسولان استانی، مدیران مراکز علمی، پژوهشی و واحدهای فناور و مدیران واحد‌های منتخب شهر صنعتی رشت، در سالن همایش شرکت آرپانوش( ایستک) برگزار شد.

رئیس مرکز آموزش بازرگانی گیلان در این مراسم‌ با بیان اینکه شهر صنعتی رشت یکی از قطب های بخش صنایع کشور محسوب می شود اظهار داشت: در شهر صنعتی رشت ۲۴۰ واحد تولیدی شاخص داریم که حجم قابل توجهی از اشتغال استان در حوزه صنعت را دارا می باشند.

دکتر روهام قلیچی در ادامه باتوجه‌به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت حوزه دانش‌بنیان گفت: امر پژوهش مختص دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی است، ولی حل مسائل و مشکلات کشور در حوزه تکنولوژی وظیفه شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی با اشاره به آمارهای موجود تصریح کرد: هم اکنون ۸۸ شرکت دانش‌بنیان در سطح استان گیلان در حال فعالیت هستند و این در حالی است که حداقل ۲۰۰ شرکت صنعتی در استان قابلیت تبدیل‌شدن به شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان را دارند.

مدیرعامل گروه دانش‌بنیان کاشف با بیان اینکه این شرکت به مدت ۷ سال تنها کارگزار ارزیابی صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان استان است، ادامه داد: در این راستا ۷۰۰ پرونده در جهت تجاری‌سازی و مشاوره‌های رایگان توسط مجموعه ما مورد بررسی قرار گرفت.

قلیچی تصریح کرد: البته افزایش رویکرد به سمت دانش‌بنیان‌شدن شرکت‌های فعال در گیلان نیازمند ترویج و ارائه مشاوره‌های لازم در این زمینه است که مرکز آموزش بازرگانی استان و گروه دانش‌بنیان کاشف آمادگی لازم برای ارائه این مشاوره‌ها را دارد.

وی عدم آشنایی دستگاه‌های اجرایی با قوانین ارزیابی صلاحیت شرکت‌های دانش‌بنیان و انواع محصولات و خدمات دانش‌بنیان، عدم همکاری مؤثر برخی دستگاه‌های اجرایی در تعامل با یکدیگر و شناخت محصولات و شرکت‌های بین‌رشته‌ای، مشکل برخی فناوران استان در حوزه تجاری‌سازی محصولات، نقش کمرنگ شرکت‌های خلاق در ورود به حوزه دانش‌بنیان، کمرنگ بودن استارتاپ‌ها در جذب سرمایه‌گذار و… را از جمله معضلات موجود در این عرصه عنوان نمود.

رئیس مرکز آموزش بازرگانی استان گیلان با بیان اینکه اولین مرکز هم‌آفرینی هوش مصنوعی کشور در استان گیلان و در شهر رشت افتتاح شد، افزود: در کل کشور تا کنون تعداد محدودی مرکز هم‌آفرینی افتتاح شده است، لذا تمام تلاش خود را انجام دادیم تا این اتفاق خوب در استان ما رقم خورد.

قلیچی در ادامه در خصوص مراکز هم‌آفرینی یادآور شد: این مراکز به اعضای اکوسیستم فناوری و نوآوری خدمات ارائه می‌کنند که از جمله این خدمات به‌اشتراک‌گذاری ظرفیت‌های منابع انسانی فنی و تخصصی، ظرفیت‌های مشاوره، منتورینگ کسب‌وکار و بازار و منتورینگ فنی، قابلیت‌های طراحی، برندینگ، قیمت‌گذاری و بازاریابی است.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت ورود دانشگاه‌ها در مباحث دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: استان گیلان ظرفیت‌های خوب و جوانان مستعدی در تمام حوزه‌ها خصوصاً صنعت دارد که بایستی تلاش کنیم با حمایت از ایده‌های جدید این کارآفرینان با کمک مسئولان و مدیران باتجربه واحد‌های تولیدی، همچنین با همدلی و همکاری یکدیگر مثل همیشه در این مسیر پیشتاز بوده تا شاهد نتایج فوق‌العاده خوبی در حوزه دانش‌بنیان باشیم.

در این مراسم همچنین از ۱۴ مجموعه برگزیده مستقر در شهر صنعتی رشت و یا شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات فناورانه به واحدهای تولیدی شهر صنعتی، دو نفر از برگزیدگان گیلانی جشنواره خوارزمی امسال و نیز تعدادی از اساتید برتر دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان تقدیر به عمل آمد.

اشخاص و شرکت‌های دارای ایده و فکر نو مورد حمایت پارک علم و فناوری قرار خواهند گرفت

رئیس پارک علم و فناوری گیلان در دومین جشنواره “تجلیل از واحدهای برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه” بر لزوم همکاری متقابل علم و صنعت تأکید کرد و گفت: خدمت علم و نوآوری به صنعت و در قبال آن خدمت صنعت به علم و نوآوری حلقه‌ای مفقوده در حوزه صنعت استان است و چنانچه این ظرفیت‌ها به هم پیوند داده شود شاهد رشد چشمگیری در ایجاد ارزش‌افزوده و افزایش درآمد سرانه و رشد اقتصادی خواهیم بود.

دکتر عبدالله حاتم زاده تصریح کرد: هم اکنون شرکت‌های بسیار ارزشمندی در گیلان در حال فعالیت و تولید هستند که بعضاً محصولاتی با تکنولوژی بسیار بالا را تولید می‌کنند.

وی با ابراز خرسندی از توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در گیلان افزود: رسالت اصلی پارک علم و فناوری به‌عنوان حلقه واسط دولت و صنعت؛ ایجاد ارتباط بین علم و صنعت است تا از سویی کاستی‌های صنعت را توسط علم و از سویی دیگر نیازمندی‌های عملی و کاربردی علم را با صنعت پوشش داده و بتواند در توسعه صنعت و ایجاد نوآوری در صنعت و خلق ارزش نقش‌آفرینی کند.

حاتم زاده با بیان اینکه بیش از ۹ هزار و ۲۷۰ شرکت دانش‌بنیان در سطح کشور وجود دارد تصریح کرد: وجود ۸۸ شرکت دانش‌بنیان در گیلان رقم خوبی نیست که امیدواریم با تدابیر مسئولین استانی و کشوری و باتوجه‌به پتانسیل‌های بالقوه‌ای که در استان گیلان وجود دارد، این تعداد را به بالای ۲۰۰ شرکت ارتقا دهیم.

وی در پایان افزود: اشخاص و شرکت‌های دارای ایده و فکر نو مورد حمایت پارک علم و فناوری قرار خواهند گرفت.

هر واحد صنعتی؛ یک دانشگاه است

دکتر رسول شمشادی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان گیلان در دومین جشنواره “تجلیل از واحدهای برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه” با بیان ظرفیت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: این دانشگاه با پشتوانه ۱۲۰۰ مدرس و ۱۴۰ کارگاه و آزمایشگاه پراکنده در سراسر استان هم اکنون ۸ هزار دانشجو در ۵۰ رشته کاردانی و ۴۰ رشته کارشناسی و ۲۰ رشته کارشناسی پیوسته تحت آموزش و تعلیم در اختیار دارد.

شمشادی تصریح کرد: سطح آموزش‌های کاربردی در این دانشگاه به حدی است که از ۲ هزار دانشجوی ساماندهی شده در طرح ساماندهی فارغ‌التحصیلان فقط ۱۰۰ نفر جویای کار بودند و بقیه یا به‌صورت مستقل وارد بازار کار شدند و یا برای همکاری جذب صنایع مختلف شدند.

شمشادی در ادامه از انعقاد ۱۰۰ تفاهم‌نامه همکاری با صنایع مختلف در سطح استان در قالب طرح تاد خبر داد و افزود: طی این تفاهم‌نامه‌ها نیازهای آموزشی و صنعتی به دانشگاه ارائه می‌شود و نیروهای آموزش‌دیده در همان رشته‌های موردنیاز به صنایع معرفی می‌شوند و یا دوره‌های آموزشی لازم به کارکنان، پرسنل و کارگران همان صنعت ارائه می‌شود.

وی همچنین از طرح حضور هیئت‌علمی در صنعت خبر داد و افزود: در این طرح نیز با حضور اساتید و هیئت‌علمی دانشگاه به مدت ۶ ماه در واحد صنعتی، مشکلات بخش موردنظر بررسی و راهکارهای علمی حل معضلات به واحد صنعتی پیشنهاد می‌شود.

وی افزود: از دیدگاه ما هر واحد صنعتی؛ یک دانشگاه است؛ ازاین‌رو ایجاد تعامل قوی و سازنده بین دانشگاه و صنعت از مهم‌ترین رویکردهای دانشگاه فنی و حرفه‌ای برای کاربردی‌کردن آموزش‌ها و علوم و فنون صنعتی است.

شمشادی متذکر شد: بایستی صنعت به دانشگاه کمک نماید، لذا همه ما دنبال مشوق‌هایی برای دانشجویان برتر و نخبگان خود هستیم و دادن بورسیه‌های صنعتی به دانشجویان و دانش‌آموختگان و فارغ‌التحصیلان یقیناً منتج به افزایش اشتغال‌زایی خواهد شد.

ارتباط بین دانشگاه، مراکز رشد و فناوری با واحد‌های صنعتی نیاز جدی دنیای امروز ماست

رئیس دانشگاه پیام‌نور گیلان در دومین جشنواره “تجلیل از واحدهای برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه” اظهار داشت: فاصله بین جامعه، صنعت و دانشگاه متأسفانه منجر به انباشت بسیاری از مشکلات شده است.

دکتر مهرداد توکلی راد با بیان اینکه نسل امروز صاحب ایده و خلاقیت هستند، یادآور شد: ارتباط بین دانشگاه، مراکز رشد و فناوری با واحد‌های صنعتی نیاز جدی دنیای امروز ماست.

وی با بیان اینکه دانشگاه پیام‌نور گیلان تمام توان و تلاش خود را دراین‌خصوص انجام خواهد داد، تأکید کرد: در دانشگاه ما فضای جدید برای تحولات نوین ایجاد شده و ما دست یاری به همه عزیزانی که می‌خواهند دراین‌خصوص فعالیت کنند می‌دهیم و بسترهای لازم را فراهم می‌آوریم.

توکلی راد بیان داشت: ما از سرمایه‌های ناب دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دهه ۸۰ و ۹۰ استفاده خواهیم کرد و امیدواریم واحد‌های صنعتی هم از استعدادهای این عزیزان در جهت پیشرفت استان و کشور عزیزمان ایران بهره‌مند شوند.

بهره‌گیری از هوش مصنوعی موجب افزایش راندمان مجموعه‌ها می‌شود

مدیرعامل شرکت هوش سیستم گیل و مدیر اولین مرکز هم‌آفرینی هوش مصنوعی در کشور در “دومین جشنواره تجلیل از واحد‌های برتر شهر صنعتی رشت با رویکرد فناورانه” با بیان اینکه بسیاری از مدیران و کارآفرینان با توکل به خدای مهربان توانستند بسیاری از سختی‌های مسیر خود را تحمل کنند، بیان داشت: بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته، استفاده از هوش مصنوعی در دنیا، باعث رشد ۳۰ الی ۴۰ درصدی راندمان مجموعه‌ها شده است.

مهندس پیمان دادگر ادامه داد: مدیری می‌تواند موفق باشد که از آینده جلوتر باشد، یعنی بتواند گزارش، دیتا و تحلیل برای مجموعه خود داشته باشد و دراین‌خصوص نرم‌افزارها حرف زیادی برای گفتن دارند، چرا که هوش مصنوعی فراتر از اطلاعات کارکنان، به کمک سازمان‌ها می‌آید.

وی در ادامه تصریح کرد: شرکت هوش سیستم گیل باتکیه‌بر تجربه‌ای که در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد، به طور مداوم در جهت بهبود کیفیت و ارتقای عملکرد دوربین‌های مداربسته و محصولات خود تلاش می‌نماید.

دادگر افزود: این شرکت برای تحقق این هدف، از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای مانند تشخیص چهره، ضبط تصاویر با رزولوشن بالا و تکنولوژی‌های شبکه استفاده می‌نماید.

مدیرعامل شرکت هوش سیستم گیل با اشاره به این مطلب که اگر امروز مدیران به‌صورت سنتی کار کنند، حتی با تمام تجاربی هم که دارند، حذف می‌شوند، گفت: ما تلاش می‌کنیم تا تکنولوژی را به دست مدیران و صاحبان کسب‌وکار برسانیم، یعنی در واقع در دپارتمان تجاری‌سازی برنامه‌ریزی می‌کنیم تا خروجی کار مدیران مجموعه راندمان اقتصادی داشته باشد، و بتواند در کشور و استان حرفی برای گفتن داشته باشد.

لینک کوتاه : https://nazerkhabar.ir/?p=2307

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار